Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών

Προοπτικές απασχόλησης

Ο απόφοιτος της ειδικότητας μπορεί να εργαστεί στα παρακάτω ενδεικτικά επαγγέλματα:

• ως υπάλληλος οικονομικών υπηρεσιών με αρμοδιότητες να:
    • τηρεί λογιστικά βιβλία Α' κατηγορίας του ΚΒΣ
    • εκδίδει, συγκεντρώνει, ελέγχει και κωδικοποιεί τα παραστατικά του λογιστηρίου της Οικονομικής μονάδας σύμφωνα με τις διατάξεις του ΚΒΣ
    • παρακολουθεί την κίνηση λογαριασμών των πελατών
    • φροντίζει να εισπράττει λογαριασμούς και να εξοφλεί οφειλές
    • διεκπεραιώνει τραπεζικές εργασίες καθώς και εργασίες σχετικές με τα ασφαλιστικά ταμεία
    • παρακολουθεί τα αποθέματα διαφόρων αγαθών (εμπορευμάτων, πρωτων υλών κλπ)
    • συμμετέχει στη διενέργεια απογραφής και στην κατάρτιση προϋπολογισμού της οικονομικής μονάδας
  • ως υπάλληλος διοικητικών υπηρεσιών με αρμοδιότητες να:
    • συντάσσει, δακτυλογραφεί και διεκπεραιώνει την εισερχόμενη και εξερχόμενη αλληλογραφία, εκθέσεις, αναφορές και κάθε είδους έντυπα
    • ταξινομεί και αρχειοθετεί εισερχόμενα και εξερχόμενα έγγραφα
    • οργανώνει και διεκπεραιώνει συσκέψεις, ταξίδια, συναντήσεις και συνεντεύξεις ανωτέρων στελεχών
    • συγκεντρώνει οικονομικές πληροφορίες από όλα τα τμήματα
    • διεκπεραιώνει δραστηριότητες δημοσίων σχέσεων

Συμπερασματικά, ο υπάλληλος οικονομικών και διοικητικών υπηρεσιών μπορεί να απασχοληθεί κυρίως σε οικονομικές υπηρεσίες υπουργείων, τράπεζες, εταιρείες και λογιστικά γραφεία, χρηματιστηριακά γραφεία, ασφαλιστικά ταμεία κ.α.

Δείτε τα μαθήματα γενικής Παιδείας για την Β' και Γ' Τάξη Ημερησίου Επαγγελματικού Λυκείου.

Μαθήματα ειδικότητας

Το Ωρολόγιο Πρόγραμμα των μαθημάτων των Β' και Γ' τάξεων Ημερησίων ΕΠΑ.Λ. ανά Τομέα και Ειδικότητα καθορίζεται σύμφωνα με το υπ. αρίθμ. Φ2/88070/Δ4 (ΦΕΚ 1053/Β'/05-06-2016) έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Γ' Τάξη ημερησίων ΕΠΑΛ - Μαθήματα Ειδικότητας
Ειδικότητα: Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών