Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κτήμα Μπριντζίκη

Εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποιήσε ομάδα μαθητών και μαθητριών του 2ου ΕΠΑΛ Αμαλιάδας την Παρασκευή 5 Απριλίου 2013 στο Κτήμα Μπριντζίκη, στο Λαντζόι Ηλείας.

Στην επίσκεψη συμμετείχαν οι μαθητές του τμήματος Α2 της Α' τάξης και του Τομέα Οικονομικών και Διοικητικών Υπηρεσιών της Β' τάξης, στο πλαίσιο του μαθήματος της ερευνητικής εργασίας με θέμα τον Τουρισμό και τις εναλλακτικές μορφές του (οινοτουρισμός) και του προγράμματος αγωγής σταδιοδρομίας αντίστοιχα, που υλοποιούν την τρέχουσα σχολική χρονιά.

Το Κτήμα Μπριντζίκη καλλιεργεί επί σειρά ετών τους ιδιόκτητους αμπελώνες του εφαρμόζοντας πιστά και με μεράκι τις αρχές της βιολογικής γεωργίας και αξιοποιεί τον υπερσύγχρονο μηχανολογικό εξοπλισμό του για την παραγωγή οίνου ανωτέρας ποιότητας. Χρησιμοποιεί ανοξείδωτες δεξαμενές με αυτόματο έλεγχο θερμοκρασίας και καταγραφής πληροφοριών επεξεργασίας καθ? όλη την διάρκεια του χρόνου, πνευματικά πιεστήρια σύγχρονου τύπου, δρύινα βαρέλια γαλλικής προελεύσεως και κάνει χρήση της βαρύτητας για την μεταφορά γλεύκους και οίνου. Αποτέλεσμα είναι η ανάδειξη των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών των γηγενών ποικιλιών που καλλιεργούνται στην περιοχή.

Όλα τα παραπάνω καθιστούν το Κτήμα Μπριντζίκη μια επιχείρηση η οποία τα τελευταία χρόνια παρουσιάζει σταθερή άνοδο με παρουσία και εξαγωγές σε μεγάλες αγορές του εξωτερικού. Ταυτόχρονα έχει γίνει πόλος έλξης για σημαντικό αριθμό τουριστών που επισκέπτονται το νομό Ηλείας κάθε χρόνο.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν με τους υπευθύνους της επιχείρησης, να ενημερωθούν σχετικά με τη λειτουργία του κτήματος και των προϊόντων που παράγει και να αντλήσουν τις πληροφορίες που αναζητούσαν.

Οι μαθητές και οι συνοδεύοντες εκπαιδευτικοί έμειναν απόλυτα ικανοποιημένοι από την επίσκεψή τους στο Κτήμα Μπριντζίκη και τα αποτελέσματα αυτής και ευχαρίστησαν ιδιαίτερα τον ιδιοκτήτη κ. Διονύση Μπριντζίκη για τη ζεστή φιλοξενία που τους παρείχε.