Συμμετοχή στην Ημερίδα "Η Ηλεία της εξωστρέφειας και της καινοτομίας;"

Μεγάλη απήχηση είχε η παρουσίαση των δραστηριοτήτων του 2ου ΕΠΑΛ Αμαλιάδας σχετικά με εικονικές τοπικές επιχειρήσεις και ευρωπαϊκά προγράμματα από τον διευθυντή του σχολείου κ. Κωνσταντίνο Κωνσταντούλα στην ημερίδα με θέμα "Η Ηλεία της Εξωστρέφειας και της Καινοτομίας".

Η ημερίδα διεξήχθει τη Δευτέρα 14 Οκτωβρίου 2013 στην Αμαλιάδα και διοργανώθηκε από τη «Σύμβουλος ΕΠΕ» και την εφημερίδα «Σύμβουλος Επιχειρήσεων» στην αίθουσα εκδηλώσεων του Εργατικού Κέντρου Αμαλιάδας.

Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε με στόχο την ευρύτερη δυνατή περιφερειακή ανάδειξη της προτεραιότητας για «Εξωστρέφεια Παντού» και την ενίσχυση της σχέσης Καινοτομίας με την Επιχειρηματικότητα και εντάσσεται στο πλαίσιο της γενικότερης αντίστοιχης θεματολογίας του ετήσιου πολυσυνεδρίου - έκθεσης Forum Ανάπτυξης 2013/16ο Money Show Πάτρας.

Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Σύμβουλος Επιχειρήσεων:

Ο Κώστας Κωνσταντούλας, Διευθυντής του 2ου ΕΠΑΛ Αμαλιάδας στην Ημερίδα του "Σ.Ε." στην Αμαλιάδα αναφέρθηκε στην πολύ ενδιαφέρουσα δράση που έχουν αναπτύξει οι μαθητές του σχολείου με το στήσιμο μιας σειράς από ("εικονικές" στη σύστασή τους αλλά πραγματικές στην υπόστασή τους) τοπικές επιχειρήσεις.

Μέσω των εκθέσεων όπου έχουν προσκληθεί οι μικροί... επιχειρηματίες, ήρθαν σε επαφή με δεκάδες χιλιάδες επισκέπτες, αποσπώντας πολλά εύσημα αλλά κυρίως αναπτύσσοντας την εξωστρέφεια στο δημόσιο σχολείο που είναι άλλωστε και ο στόχος των προγραμμάτων αυτών. Το 2010-2011 οι μικροί μαθητές "έστησαν" την επιχείρηση "Λιχούδης" συσκευάζοντας και προωθώντας χειροποίητες μαρμελάδες σε βαζάκια και ελαιόλαδο σε γυάλινα μπουκάλια, ενώ το σχολικό έτος 2012-2013 δημιούργησαν την εικονική επιχείρηση "Τα Σαπουνάκια" που είχε ως στόχο την τυποποίηση και προώθηση οικολογικών σαπουνιών σε ατομικές συσκευασίες. Ως πρώτες ύλες τα σαπουνάκια είχαν λάδι και χαμομήλι.

Το τρέχον σχολικό έτος "τρέχει" η εικονική επιχείρηση "Παυσανίας" που στόχο έχει τη δημιουργία τουριστικών πακέτων για επισκέψεις σε τουριστικά μέρη της Ηλείας.

Πηγή: Σύμβουλος Επιχειρήσεων, 18/10/2013