Επίσκεψη Μητροπολίτη Ηλείας

Την Τρίτη 27 Μαρτίου 2012 ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Ηλείας κ. Γερμανός επισκέφθηκε το σχολείο μας.

Ο Σεβασμιότατος συνομίλησε στην αρχή με τους καθηγητές του σχολείου για δεκαπέντε περίπου λεπτά για γενικά θέματα της επικαιρότητας και στη συνέχεια μίλησε σε όλο το σχολείο. Παρά την εθελοντική συμμετοχή, την ομιλία του με θέμα το "καλό και το κακό" παρακολούθησαν σχεδόν όλοι οι μαθητές μας, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου.

Μετά την ομιλία, ο Μητροπολίτης απάντησε σε αρκετές ερωτήσεις των παιδιών για διάφορα θέματα που αφορούσαν τις σχέσεις εκκλησίας και πολιτών, ιδεολογικού και θρησκευτικού περιεχομένου και γενικά θρησκευτικές ανησυχίες των μαθητών (χαρακτηριστικό είναι ότι η αρχική πρόβλεψη ήταν για μία ώρα και κράτησε πάνω από 2,5). Μάλιστα καθώς υπήρχαν αρκετές απορίες που έμειναν αναπάντητες θα γίνει προσπάθεια στο μέλλον για επανάληψη αντίστοιχης εκδήλωσης.

Στο τέλος της εκδήλωσης οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου δώρισαν στον σεβασμιότατο ένα σταυρό (από υλικά που χρησιμοποιούνται για κατασκευές στο εργαστήριο της βρεφοκομίας) που είχαν κατασκευάσει μόνοι τους.