Γιορτή μνήμης για την επέτειο του Πολυτεχνείου

Τη Δευτέρα 17 Νοεμβρίου 2014, το σχολείο μας τίμησε την επέτειο της εξέγερσης των φοιτητών του 1973. Στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων παρουσιάστηκε γιορτή μνήμης για τους αγώνες των φοιτητών του Πολυτεχνείου.

Τη γιορτή επιμελήθηκαν οι φιλόλογοι Αγγελική Κουτσουμπού και Ελισάβετ Μπίσα, η οποία, προλογίζοντας την εκδήλωση, ανέφερε τα εξής:

Το φετινό αφιέρωμα μνήμης στο Πολυτεχνείο διαρθρώνεται σε δυο μέρη. Στο πρώτο παρουσιάζεται ένα συνοπτικό χρονικό διανθισμένο με ποιήματα, τραγούδια και φωτογραφικό υλικό. Στο δεύτερο επιλέξαμε την δραματοποίηση ενός μονόπρακτου με στόχο την επίτευξη της «Αριστοτέλειας κάθαρσης» μέσω της κωμωδίας.

Πρώτα όμως θα μου επιτρέψετε να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις.

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου είναι σύμβολο, είναι ιδέα. Δεν είναι απλά μια ημερομηνία, δεν είναι απλά μια αργία, ένας ακόμα καφές στις πλατείες. Οι φωνές στα κάγκελα είναι ελευθερία, είναι αλήθεια. Το αίμα στον δρόμο είναι πραγματικότητα. Στην ηλικία σου ήταν. Τις αγωνίες σας είχαν. Τα όνειρά σας. Κι εκείνος, κι εκείνη, κι όλοι τους.

41 χρόνια μετά? και ο ίδιος λαός αγωνιά και αγωνίζεται για ΨΩΜΙ-ΠΑΙΔΕΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.
Όπως αποδείχτηκε, τίποτε δεν είναι δεδομένο και αυτονόητο. Αρκεί να κοιτάξουμε προσεκτικά την εικόνα της ελληνικής κοινωνίας σήμερα. Μιας κοινωνίας που πεινά, φιμώνεται, εκβιάζεται, απειλείται. Μιας κοινωνίας, όμως που ευτυχώς αποτελείται από νέους, από εσάς.

Σε σας ανήκει το μέλλον. Διαμορφώστε το λοιπόν, στηριζόμενοι στο δίκαιο, στη δημοκρατία, στην παιδεία, στο σεβασμό, στην αλληλεγγύη, στην ανθρωπιά και στην ειρήνη.

Το Πολυτεχνείο ήταν, είναι και θα είναι απάντηση σε κάθε μορφής χούντα. Μην το ξεχνάτε.
Μη διστάσετε να αγωνιστείτε. Κλείστε τα μάτια, Ανοίξτε το νου και την καρδιά σας και Διεκδικήστε τη ζωή σας.

Να είστε σίγουροι πως αυτή η στάση θα είναι το ωραιότερο μνημόσυνο για τους νεκρούς του Πολυτεχνείου.

Η γιορτή ξεκίνησε με ένα χρονικό εμπλουτισμένο με ποιήματα, τραγούδια και φωτογραφικό υλικό. Πιο συγκεκριμένα, απαγγέλθηκαν τα ποιήματα:

1. Μας ξάφνιασε η νύχτα, του Σπύρου Κατσίμη,
  2. Ο εκφωνητής, του Λουκά Θεοδωρακόπουλου,
  3. Στο Διομήδη-Κομνηνό, του Δημήτρη Ραβάνη - Ρεντή.

Ακούστηκαν τα τραγούδια:

1. Πότε θα κάμει ξαστεριά, Παραδοσιακό
  2. Ο λεβέντης, στίχοι: Νότης Περγιάλης, μουσική: Μίκης Θεοδωράκης
  3. Βασίλεψες αστέρι μου, στίχοι: Γιάννης Ρίτσος (Επιτάφιος), μουσική: Μίκης Θεοδωράκης

Στο χρονικό συμμετείχαν οι μαθητές:

• Κοτσέτα Διονυσία
  • Λάττα Ευφροσύνη
  • Παπαδοπούλου Ελευθερία
  • Ζευκιλή Λαμπρινή
  • Παναγοπούλου Κωνσταντίνα
  • Ντρέου Ρενίνο

Τραγούδησαν οι μαθητές Κότσιφα Ιωάννα και Τσάκωνας Γιώργος.

Τέλος, στο θεατρικό μονόπρακτο (κωμωδία) "Ο Γεώργιος Παπαδόπουλος ανακρίνεται" πρωταγωνίστησαν οι μαθητές Αρβανίτης Κωνσταντίνος και Σπούδας Μάριος, στους ρόλους του αστυνόμου και του Γεώργιου Παπαδόπουλου αντιστοίχως, ενώ συμμετείχαν οι Ντρέου Ρενίνο και Τσάκωνας Γιώργος.