Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση στο 10% των θέσεων εισακτέων (χωρίς νέα εξέταση)

Εκδόθηκε από τη Διεύθυνση Οργάνωσης των Πανελλαδικών Εξετάσεων του Υπουργείου Παιδείας η εγκύκλιος για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση του 10% των θέσεων εισακτέων (χωρίς νέα εξέταση) των αποφοίτων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο:

1. Σε οσους συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις ημερήσιων ΓΕΛ ή ημερήσιων ΕΠΑΛ Ομάδας Β, εξακολουθεί να δινεται το δικαίωμα να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων χωρίς νέα εξέταση, μονο για μία (1) φορά και μόνο για το αμέσως επόμενο έτος από αυτό που εξετάστηκαν.
  2. Σε όσους συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις ημερήσιων ΕΠΑΛ Ομάδας Α, δίνεται για πρώτη φορά το δικαίωμα να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων χωρίς νέα εξέταση μόνο για μία (1) φορά και μόνο για το αμέσως επόμενο έτος απο αυτό που εξετάστηκαν.
  3. Κατά τη συμμετοχή τους για το 10% των θέσεων εισακτέων, οι υποψήφιοι συμμετέχουν με τη

βαθμολογία που πέτυχαν στα πανελλαδικά μαθήματα, τα ειδικά μαθήματα και τις πρακτικές

δοκιμασίες, χωρίς να εξεταστούν ξανά σε κάτι από τα προηγούμενα.

Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξτε στην εγκύκλιο που επισυνάπτεται.

Εγκύκλιος για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση στο 10% των θέσεων εισακτέων (χωρίς νέα εξέταση)