Επίσκεψη του Μητροπολίτη Ηλείας κ. Γερμανού στο 2ο ΕΠΑΛ Αμαλιάδας

2ο ΕΠΑΛ Αμαλιάδας

Τετάρτη 04 Μαρτίου 2015

Επίσκεψη του Μητροπολίτη Ηλείας κ. Γερμανού στο 2ο ΕΠΑΛ Αμαλιάδας

IMG 20150302 093110Το 2ο ΕΠΑΛ Αμαλιάδας επισκέφθηκε ο Μητροπολίτης Ηλείας κος Γερμανός. Ο σεβασμιότατος μίλησε στις μαθήτριες και τους μαθητές αλλά και στους εκπαιδευτικούς του σχολείου, για τη σημασία που έχει η μόρφωση του ανθρώπου σε συνδυασμό με τις χριστιανικές αξίες. Τόνισε τη σημασία της ορθοδοξίας με αφορμή τον εορτασμό της Κυριακής της Ορθοδοξίας καθώς και την διδασκαλία της, σχετικά με την αγάπη προς τον συνάνθρωπο. Οι μαθήτριες και οι μαθητές του σχολείου παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την ομιλία και στο τέλος έθεσαν τα ερωτήματά τους και τους προβληματισμούς τους στον σεβασμιότατο.

Ο Μητροπολίτης κος Γερμανός επισκέπτεται κάθε χρόνο το σχολείο και φέτος προγραμματίσθηκε να γίνει και μια υπαίθρια λειτουργία από κοινού με το 1ο ΕΠΑΛ Αμαλιάδας, μετά τις διακοπές του Πάσχα.