Επιμορφωτικό σεμινάριο Ubuntu για εκπαιδευτικούς ΠΕ19 - 20

Επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς ΠΕ19 και ΠΕ20 θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 26 Μαρτίου 2013 και ώρα 12:00 με 15:00, στο εργαστήριο Πληροφορικής του 2ου ΕΠΑΛ Αμαλιάδας.

Το σεμινάριο (τύπου δια ζώσης - βιωματικό εργαστήριο) είναι διάρκειας τριών (3) διδακτικών ωρών και πραγματοποιείται από τον Σχολικό Σύμβουλο ΠΕ19 κ. Μπίρμπα Θεόδωρο σε συνεργασία με την Ομάδα Τεχνικής Στήριξης Πληροφοριακών Συστημάτων Σχολικών & Διοικητικών Μονάδων του Ι.Τ.Υ.Ε. - ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ και το 1ο ΚΕΠΛΗΝΕΤ Ηλείας.

Απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ19 & ΠΕ20, που διδάσκουν Πληροφορική σε σχολεία των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Ενότητας Ηλείας και έχουν δηλώσει ότι επιθυμούν να συμμετέχουν κατόπιν ηλεκτρονικής αίτησής τους, με Θέμα: «Εγκατάσταση, οργάνωση, λειτουργία και συντήρηση ΣΕΠΕΗΥ με ΕΛ/ΛΑΚ με Λ/Σ Ubuntu 12.04 και LTSP με "sch-scripts" και διαχείριση τάξης με την εφαρμογή "Επόπτης"», υπό την προϋπόθεση ότι οι εν λόγω εκπαιδευτικοί Θα έχουν ολοκληρώσει τα διδακτικά τους καθήκοντα και ότι τα σχολικά προγράμματα Θα αναδιαμορφωθούν, ώστε να μη διαταραχθεί η εύρυθμη λειτουργία των σχολείων.

Σκοπός του σεμιναρίου είναι η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών πληροφορικής για τη δυνατότητα εγκατάστασης και παιδαγωγικής αξιοποίησης λύσεων ελεύθερου λογισμικού/ λογισμικού ανοιχτού κώδικα στο Σχολικό Εργαστήριο Πληροφορικής και Εφαρμογών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών (ΣΕΠΕΗΥ).

Το σεμινάριο πραγματοποιείται στα πλαίσια της δράσης «Προώθηση λύσεων Ελεύθερου Λογισμικού/ Λογισμικού Ανοιχτού Κώδικα» του έργου «ΣΤΗΡΙΖΩ» που χρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ και διοργανώνεται για τους εκπαιδευτικούς πληροφορικής που δήλωσαν ότι επιθυμούν να συμμετέχουν κατόπιν ηλεκτρονικής αίτησής τους.

Επιμορφωτές του σεμιναρίου θα είναι η Ομάδα Τεχνικής Στήριξης Πληροφοριακών Συστημάτων Σχολικών Μονάδων ΠΣΔ του Ι.Τ.Υ.Ε. - ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ και υπεύθυνος επικοινωνίας ο κ. Γιάννης Σιάχος, ο οποίος είναι και υπεύθυνος της δράσης «Προώθηση λύσεων Ελεύθερου Λογισμικού/ Λογισμικού Ανοιχτού Κώδικα».

Ονόματα επιμορφούμενων