Ημερίδα "Η Ηλεία της εξωστρέφειας και της καινοτομίας;"

Ημερίδα με θέμα «Η Ηλεία της Εξωστρέφειας και της Καινοτομίας;» θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 14 Οκτωβρίου 2013 στην Αμαλιάδα. Στην εκδήλωση θα μιλήσει και ο Διευθυντής του σχολείου μας σχετικά με εικονικές τοπικές επιχειρήσεις και ευρωπαϊκά προγράμματα.

Η ημερίδα διοργανώνεται από τη «Σύμβουλος ΕΠΕ» και την εφημερίδα «Σύμβουλος Επιχειρήσεων» στην αίθουσα εκδηλώσεων του Εργατικού Κέντρου Αμαλιάδας, Κουμουνδούρου 24 (ώρα προσέλευσης 17:45) και πραγματοποιείται με στόχο την ευρύτερη δυνατή περιφερειακή ανάδειξη της προτεραιότητας για «Εξωστρέφεια Παντού» και την ενίσχυση της σχέσης Καινοτομίας με την Επιχειρηματικότητα. Για το λόγο αυτό είναι ενταγμένη στο πλαίσιο της γενικότερης  αντίστοιχης θεματολογίας που θα αναπτυχθεί στο ετήσιο πολυσυνέδριο - έκθεση Forum Ανάπτυξης 2013/16ο Money Show Πάτρας, το οποίο έχει προγραμματιστεί για το διήμερο 23 & 24 Νοεμβρίου στο ξενοδοχείο «Αστήρ» της Πάτρας.

Στην Ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί στην Αμαλιάδα και τελεί υπό την αιγίδα του Δήμου Ήλιδας, έχουν κληθεί να συμμετάσχουν εκπρόσωποι των φορέων της Ηλείας και της επιχειρηματικής κοινότητας της περιοχής.

Μια από τις βασικές ενότητες της εκδήλωσης θα περιλαμβάνει και την παρουσίαση αρκετών καινοτόμων δραστηριοτήτων στην Ηλεία στον πρωτογενή τομέα, στον τουρισμό, στην εκπαίδευση και τον πολιτισμό.

Τα συμπεράσματα της Ημερίδας, θα συμβάλλουν -μαζί με την σημαντική προεργασία που πραγματοποιείται από τους οργανωτές σε Αχαΐα και Αιτωλοακαρνανία- στη δημιουργία μιας χρήσιμης «ατζέντας προτεραιοτήτων» για την εξωστρέφεια και την καινοτομία στην Δυτική Ελλάδα.

Με βάση αυτές τις προτεραιότητες θα δρομολογηθούν και οι κεντρικές εκδηλώσεις του FORUM ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ 2013 στις 23 & 24 Νοεμβρίου στην Πάτρα, όπου κεντρική θεματική θα είναι: «Εξωστρέφεια Παντού».

Η Ημερίδα της Ηλείας πραγματοποιείται με την ευγενική χορηγία της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ.

Αναλυτική πληροφόρηση για την εκδήλωση της Ηλείας, όσο και για την προετοιμασία του Forum Ανάπτυξης 2013, μπορούν να έχουν οι ενδιαφερόμενοι στην επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης www.forumanaptixis.gr.

Το αναλυτικό πρόγραμμα της ημερίδας περιέχεται στο ακόλουθο δελτίο τύπου.