Συνάντηση εργασίας των στελεχών εκπαίδευσης για την πορεία του σχολικού έτους 2012-2013

Συνάντηση εργασίας πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 04 Μαρτίου 2013 στο 2ο ΕΠΑΛ Αμαλιάδας έπειτα από πρόσκληση του Περιφερειακού Δ/ντή Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας κ. Γεώργιου Παναγιωτόπουλου και των Προϊσταμένων Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης κ.κ. Θεόδωρου Μπαρή και Σοφίας Π. Χριστοπούλου αντίστοιχα.

Στη συνάντηση εργασίας παρευρέθησαν η Διευθύντρια Π/θμιας Εκπ/σης Ηλείας κ. Ζωή Βουρλούμη, ο Διευθυντής Δ/θμιας Εκπ/σης Ηλείας κ. Γεώργιος Βένδρας, οι σχολικοί σύμβουλοι της 3ης και 4ης περιφέρειας δημοτικής εκπαίδευσης Ηλείας κ.κ. Παναγιώτης Ζεύλας και Διονυσία Τουρκάκη και οι σχολικοί σύμβουλοι των αντίστοιχων σχολικών μονάδων Δ/θμιας Εκπ/σης Ηλείας κ.κ. Μαριάνθη Κοταδάκη (ΠΕ06), Σπυριδούλα Σκλαβενίτη (ΠΕ04) και Χρυσούλα Σπυρέλη (ΠΕ02), οι Υπεύθυνοι σχολικών δραστηριοτήτων Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Ηλείας κ. Χαρίκλεια Πίτσου και κ. Μέμνων Κωνσταντίνου και οι Διευθυντές των αντίστοιχων σχολικών μονάδων Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Ηλείας.

Σκοπός της συνάντησης εργασίας ήταν η πορεία υλοποίησης του εκπαιδευτικού έργου και ο εντοπισμός λειτουργικών αδυναμιών για το τρέχον σχολικό έτος 2012-2013 καθώς επίσης ο προγραμματισμός για το επόμενο σχολικό έτος 2013-2014.

Μετά το πέρας της συνάντησης ο κ. Παναγιωτόπουλος υπογράμμισε: « Η σημερινή συνάντηση εργασίας, όπως και η προηγούμενη στην Πάτρα, έδωσε τη δυνατότητα στα στελέχη εκπαίδευσης που συμμετείχαν να ανταλλάξουν απόψεις και να θέσουν τους προβληματισμούς τους για την έως τώρα πορεία υλοποίησης του εκπαιδευτικού έργου προχωρώντας παράλληλα στην επίλυση των όποιων ζητημάτων έχουν προκύψει. Στο επίκεντρο των συζητήσεων βρέθηκε και ο προγραμματισμός του επόμενου σχολικού έτους 2013-2014 με τους συμμετέχοντες να καταθέτουν προτάσεις και ιδέες για ένα δημιουργικό και δυναμικό ξεκίνημα της νέας σχολικής χρονιάς.

Η υλοποίηση ανάλογων δράσεων ενισχύει τον άξονα της ομαλής και αποτελεσματικής συνεργασίας μεταξύ των στελεχών εκπαίδευσης αποσκοπώντας στην αναβάθμιση του εκπαιδευτικού έργου και την επιτυχημένη διαχείριση των συνεχών αλλαγών που συντελούνται τόσο στο χώρο της εκπαίδευσης όσο και στον ευρύτερο κοινωνικοπολιτικό χώρο».

Πηγή: Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπαίδευσης Δ. Ελλάδας