Ικανοποίηση για τα αποτελέσματα των Πανελλαδικών Εξετάσεων

Κράτησε ψηλά τα σκήπτρα το 2ο ΕΠΑΛ Αμαλιάδας!

Δικαίωση αποτελεί για το 2ο ΕΠΑΛ Αμαλιάδας η επιτυχία που σημείωσε το σχολείο στις φετινές Πανελλαδικές εξετάσεις, καθώς 25 μαθητές πέτυχαν την εισαγωγή τους σε σχολές
ΤΕΙ.

Η ανακοίνωση των βάσεων σκόρπισε χαμόγελα ευτυχίας στους αποφοίτους και τους καθηγητές του σχολείου, καθώς παρά το γεγονός ότι ήταν μία ιδιαίτερα δύσκολη χρονιά, αφού καταργήθηκε τομέας, υπήρχε έλλειψη καθηγητών και ορισμένα μαθήματα άρχισαν να διδάσκονται τον Ιανουάριο, το 2ο ΕΠΑΛ συγκεντρώνει το 40% των επιτυχόντων απο τα έξι συνολικά ΕΠΑΛ του νομού.

Οι επιτυχόντες προέρχονται από δύο τομείς, τον τομέα Υγείας- Πρόνοιας και τον τομέα Οικονομίας και Διοίκησης και παρά την άνοδο των βάσεων, έβγαλαν ασπροπρόσωπο το σχολείο τους.

Συγχαρητήρια στα παιδιά

Ο διευθυντής του σχολείου κ. Κώστας Κωνσταντούλας έδωσε συγχαρητήρια στα παιδιά που πέτυχαν τον στόχο τους, αλλά και στους καθηγητές του σχολείου που μόχθησαν για να τα βοηθήσουν, ενώ έκανε ειδική μνεία στο κοινωνικό φροντιστήριο, που προσέφερε πολύτιμη βοήθεια στα παιδιά του 2ου ΕΠΑΛ.

"Σε μία χρονιά που είχε πολλές δυσκολίες, καθώς ήμασταν χωρίς καθηγητές μέχρι τον Ιανουάριο, τα παιδιά πέρα από τα πολύ σπουδαία που πέτυχαν με τις παράλληλες εκδηλώσεις, κατάφεραν να ολοκληρώσουν με τον καλύτερο τρόπο τη σχολική χρονιά τους, πετυχαίνοντας την εισαγωγή τους σε σχολές ΤΕΙ. Η επιτυχία των 25 μαθητών μας επαληθεύει τις προβλέψεις που είχαμε κάνει τον περασμένο Ιούνιο, για αύξηση δηλαδή κατά 30% των εισατέων μαθητών μας και μάλιστα σε μια χρονιά που και οι βάσεις των ΕΠΑΛ ανέβηκαν πάρα πολύ" επεσήμανε ο κ. Κωνσταντούλας και συμπλήρωσε: "Για τα παιδιά που δεν πέτυχαν τον στόχο τους δεν τελείωσε τίποτα, η ζωή τώρα αρχίζει και το σχολείο θα είναι πάντα εδώ για να τους βοηθήσουμε εάν χρειαστούν κάτι."

Συνεχίζονται οι εγγραφές

Στο μεταξύ, στο 2ο ΕΠΑΛ συνεχίζονται και την ερχόμενη εβδομάδα οι εγγραφές νέων μαθητών αλλά και οι μετεγγραφές. Οι εγγραφές θα ολοκληρωθούν στις 15 Σεπτεμβρίου και οι μετεγγραφές στις 15 Οκτωβρίου. Φέτος, θα λειτουργήσουν στο σχολείο δύο ειδικότητες και πιο συγκεκριμένα η ειδικότητα "Οικονομίας και Διοίκησης" και η ειδικότητα "Γεωτεχνικός".

Ο κ. Κωνσταντούλας μιλώντας στην εφημερίδα «Πατρίς», αναφέρθηκε στο ρόλο της επαγγελματικής εκπαίδευσης και τόνισε μεταξύ άλλων: "Αυτό που δείχνουν οι φετινές βάσεις στα Γενικά και τα Επαγγελματικά Λύκεια, είναι ότι υπάρχει στροφή σε συγκεκριμένες ειδικότητες, κυρίως σε αυτές που έχουν να κάνουν με τον πρωτογενή τομέα και τη γεωργική παραγωγή. Η μεγάλη άνοδος των βάσεων στις εξετάσεις των ΕΠΑΛ, δείχνει ότι η επαγγελματική εκπαίδευση αποτελεί μία συνειδητή επιλογή των παιδιών, τα οποία έρχονται όχι μόνο για να αποκτήσουν γνώσεις και δεξιότητες, αλλά για να συνεχίσουν στην ανώτατη εκπαίδευση".

Πηγή: Εφημερίδα Πατρίς