Love The Nature, Save Your Future - Puie?ti Ρουμανίας

7η συνάντηση στο Puie?ti της Ρουμανίας.

Η επίσκεψη στην Ρουμανία πραγματοποιήθηκε την εβδομάδα μεταξύ 14 και 20 Απριλίου 2013. Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius με τίτλο ?Love the Nature, Save Your Future? επισκεφθήκαμε το γεωργικό σχολείο Grup Scolar Agricol στο χωρίο Puie?ti στην περιοχή Vaslui.

Πριν ξεκινήσουμε το τετράωρο ταξίδι για την πόλη B?rlad όπου θα μέναμε, είχαμε την ευκαιρία να πραγματοποιήσουμε μια γρήγορη επίσκεψη στο Παλάτι του Λαού στο Βουκουρέστι και να θαυμάσουμε τον τεραστίων διαστάσεων οικοδόμημα με την απίστευτη χλιδή.

Η χλιδή αυτή βέβαια δεν υπήρχε στο χωρίο Puiesti όπου βρισκόταν το σχολείο. Υπήρχαν όμως φιλόξενοι μαθητές και καθηγητές που μας υποδέχτηκαν την πρώτη μέρα με χορούς και τραγούδια από την Ρουμανία αλλά και από τις υπόλοιπες επτά χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Ακολούθησαν σύντομοι χαιρετισμοί από το διευθυντή του σχολείου και τον πρόεδρο του χωριού και παρουσίαση των συμμετεχόντων από κάθε χώρα. Στη συνέχεια οι συντονιστές πραγματοποίησαν συνάντηση εργασίας για τις τελευταίες δραστηριότητες πριν την ολοκλήρωση του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ενώ οι μαθητές δημιούργησαν μακέτες με θέμα το περιβάλλον. Αφού θαυμάσαμε τα έργα των μαθητών, γευματίσαμε στο σχολείο και φύγαμε για την πόλη B?rlad, όπου επισκεφτήκαμε το πλανητάριο και το κέντρο της.

Την επόμενη μέρα στο σχολείο οι καθηγητές είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε υποδειγματική διδασκαλία στο μάθημα της βιολογίας με τη χρήση ΤΠΕ, φύλλων εργασίας και αξιολόγησης, ενώ οι μαθητές συμμετείχαν σε εργαστήριο δημιουργίας ζωγραφιστών πασχαλινών αυγών. Στη συνέχεια ξεναγηθήκαμε στους χώρους του λαογραφικού μουσείου του σχολείου, αλλά και στην έκθεση φωτογραφίας από στιγμιότυπα των έξι προηγούμενων συναντήσεων. Ακολούθησε επίσκεψη σε ορθόδοξο μοναστήρι της περιοχής αφιερωμένο στην Παναγία, όπου παρατέθηκε γεύμα με νηστίσιμη κουζίνα. Το βράδυ δειπνήσαμε σε παραδοσιακή ταβέρνα της πόλης B?rlad.

Την Τετάρτη 17 Απριλίου αναχωρήσαμε για Transilvania. Την ίδια μέρα ξεναγηθήκαμε στην παλιά πόλη της Bra?ov, στον Καθεδρικό Ναό Biserica Neagr? και στο κάστρο της πόλης. Την επομένη επισκεφτήκαμε το Bran Castle γνωστό και ως ?Κάστρο του Δράκουλα? και το μουσείο με συλλογή από έπιπλα της Marie of Romania. Ακολούθησε πεζοπορία σε δάσος της περιοχής.

Την τελευταία μέρα πραγματοποιήσαμε επίσκεψη στο μεσαιωνικό κάστρο της πόλης Rasnov και στο σπήλαιο Valea cetatii  με σταλακτίτες και σταλαγμίτες. Συγκινητική ήταν η τελετή λήξης, όπου οι μαθητές όλων των χωρών αγκαλιασμένοι φωτογραφίζονταν μπροστά από μια μεγάλη φωτιά που είχαν ανάψει στην αυλή του ξενοδοχείου. Η βραδιά ολοκληρώθηκε με την απονομή των αναμνηστικών και των διπλωμάτων παρακολούθησης.