Love The Nature, Save Your Future - Μπρέντα Ολλανδίας

2η συνάντηση στη Μπρέντα της Ολλανδίας.

Η δεύτερη συνάντηση των εταίρων του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius ?Love The Nature, Save Your Future? πραγματοποιήθηκε στη πόλη Μπρέντα της Ολλανδίας από 4 έως 10 Μαρτίου 2012. Η συνάντηση έλαβε χώρα στο σχολείο Prinsentuin Breda ένα Επαγγελματικό Λύκειο με ειδικότητες γεωτεχνίας, ανθοκομίας κτηνοτροφίας, μαγειρικής και ηλικίες μαθητών από 14 έως 18 ετών.

Στη Μπρέντα έγινε προσδιορισμός της θεματολογίας του ερωτηματολογίου που δημιουργήθηκε αναφορικά με το περιβάλλον. Επιπρόσθετα, έγινε και η ανάλογη προετοιμασία για την επόμενη επίσκεψη στη χώρα μας.

Όσον αφορά το εβδομαδιαίο πρόγραμμα που ακολουθήσαμε, η πρώτη μέρα ξεκίνησε με γνωριμία με τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς και μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα και τους συναδέλφους και τα παιδιά από το σχολείο της Ολλανδίας. Στη συνέχεια κάθε σχολείο έκανε μια σύντομη παρουσίαση με θέμα τη χώρα ή την περιοχή του. Ακολούθησε ομιλία από την κυρία Chris Amsinger, εκπρόσωπο του οργανισμού Walking For Water ο οποίος ευαισθητοποιείται στο δικαίωμα για ασφαλές νερό για όλους και στην εξάλειψη της παγκόσμιας φτώχειας.

Από την ξενάγηση στους χώρους του σχολείου που ακολούθησε, όλοι εντυπωσιαστήκαμε από την εξαιρετική ποιότητα υποδομών, τόσο στις αίθουσες διδασκαλίας (ηχομόνωση, διαδραστικοί πίνακες, προσανατολισμός, παράθυρα όπου φαίνεται όλη η τάξη από τον διάδρομο) όσο και στα εργαστήρια (εξοπλισμός, φύλλα εργασίας, μέτρα ασφάλειας και υγιεινής), αλλά και τις κοινόχρηστες εγκαταστάσεις (εστιατόρια, χώροι διαλειμμάτων, πάρκινγκ ποδηλάτων).

Την δεύτερη μέρα πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στην πρωτεύουσα της χώρας το Άμστερνταμ. Εκεί έγινε επίσκεψη και 4ωρη παραμονή στο 5όροφο αλληλεπιδραστικό μουσείο επιστημών και τεχνών Nemo. Ακολούθησε 2ώρη ξενάγηση στο ιστορικό κέντρο της πρωτεύουσας με τη συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών. Στην επιστροφή οι καθηγητές όλων των χωρών προετοίμασαν παραδοσιακό Ολλανδικό δείπνο όπου και γευμάτισαν όλοι μαζί. Ακολούθησε συνάντηση εργασίας στο ?Mood/Inspiration Room? του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας της περιοχής.

Την τρίτη μέρα χωριστήκαμε οι χώρες σε δύο μεγάλες ομάδες όπου οι μισοί παρακολούθησαν εργαστηριακά μαθήματα δενδροκομίας και ανθοκομίας και οι άλλοι προετοίμασαν παραδοσιακά φαγητά της χώρας τους για το κοινό γεύμα μαθητών και εκπαιδευτικών. Ακολούθησε επίσκεψη και ξενάγηση όλων των συμμετεχόντων στο Εθνικό Πάρκο Biesbosch (υδροβιότοπος). Το βράδυ οι εκπαιδευτικοί του σχολείου υποδοχής μας παρέθεσαν γεύμα στο εστιατόριο του ξενοδοχείου De Rooi Pannen που διαμέναμε.

Την τέταρτη μέρα, μαθητές και καθηγητές από όλες τις χώρες συμμετείχαμε στην εκδήλωση Walking4water όπου περπατήσαμε 6 Km μεταφέροντας 6 λίτρα νερό μέσα σε μια τσάντα στην πλάτη μας, με στόχο τη συγκέντρωση χρημάτων για τις περιοχές Μπαγκλαντές και Κένυα όπου τα παιδιά αναγκάζονται καθημερινά να μεταφέρουν νερό από πολύ μακρινές αποστάσεις. Στη συνέχεια, οι δύο μεγάλες ομάδες των χωρών άλλαξαν ρόλους και οι μεν προετοίμασαν το παραδοσιακό γεύμα ενώ οι άλλοι μισοί παρακολούθησαν τα μαθήματα δενδροκομίας και ανθοκομίας. Μετά το πέρας των δραστηριοτήτων αυτών επισκεφθήκαμε τον βιολογικό καθαρισμό της πόλης.

Η τελευταία μέρα περιελάμβανε επίσκεψη και ξενάγηση όλων των συμμετεχόντων στο Δέλτα Deltapark Neeltje Jans. Εκεί ο επισκέπτης έχει την ευκαιρία να ξαναζήσει την ιστορία του Δέλτα μέσα από ταινίες, εκθέσεις αλληλεπιδραστικές δραστηριότητες, ενυδρεία αλλά και να δει από κοντά τα εντυπωσιακά φράγματα. Η εβδομάδα ολοκληρώθηκε με επίσημο δείπνο των εκπαιδευτικών από τις χώρες του προγράμματος και τους γονείς που φιλοξένησαν τα παιδιά από το σχολειό υποδοχής και αποχαιρετιστήρια εκδήλωση με μουσικοχορευτικό συγκρότημα καθώς και τραγούδια και χορούς από όλες τις χώρες.

ollandia2012