Love The Nature, Save Your Future - Σεβίλλη Ισπανίας

4η συνάντηση στη Σεβίλλη της Ισπανίας.

Η 4η συνάντηση του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius με τίτλο ?Love The Nature, Save Your Future? υλοποιήθηκε στο Λύκειο I.E.S LAS AGUAS της Σεβίλλης από 6 έως 12 Μαΐου 2012. Κατά τη διάρκεια της συνάντησης αυτής είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε το εκπαιδευτικό σύστημα της Ισπανίας, τα ήθη, τα έθιμα, τις παραδόσεις, την καθημερινότητα, τη σχολική ζωή, την ιστορία και την κουλτούρα της αλλά και να ανταλλάξουμε απόψεις σχετικά με περιβαλλοντικά θέματα.

Την πρώτη μέρα της συνάντησης πραγματοποιήθηκαν από τους συμμετέχοντες σύντομες παρουσιάσεις με θέμα την φυσική ομορφιά και τα αξιοθέατα της χώρας από την οποία προέρχονται. Στη συνέχεια, οι συντονιστές του προγράμματος πραγματοποίησαν συνάντηση εργασίας όπου καθόρισαν τις ημερομηνίες των συναντήσεων της επόμενης σχολικής χρονιάς, καθώς και την πορεία υλοποίησης των καθηκόντων / εργασιών για κάθε χώρα. Παράλληλα, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε μαθήματα ζωγραφικής με θέμα τη διακόσμηση βεντάλιας. Ακολούθησε ξενάγηση στους χώρους του σχολείου και γεύμα με παραδοσιακά φαγητά της Ισπανίας που επιμελήθηκαν οι γονείς των ισπανών μαθητών. Φεύγοντας από το σχολείο πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στα αξιοθέατα της Σεβίλλης (Plaza de Espa?a, Mar?a Luisa Gardens).

Η ξενάγηση στα αξιοθέατα της πόλης συνεχίστηκε και την επόμενη μέρα με επίσκεψη στο Royal Alc?zar, στον Καθεδρικό Ναό και στην Giralda, από την κορυφή της οποίας φαίνεται όλη η πόλη.

Την Τετάρτη 9 Μαΐου πραγματοποιήθηκε ξενάγηση στους χώρους του περιβαλλοντικού κέντρου CENTA και περιγραφή σχετικά με τις μεθόδους καθαρισμού του νερού. Ακολούθησε επίσκεψη στην περιοχή El Rocio και στο Acebr?n Palace, στην μικρή λίμνη του οποίου κατοικούν διάφορα είδη πουλιών. Matalasca?as είναι ένα δημοφιλές, σύγχρονο θέρετρο, το οποίο εκτείνεται  σε μια όμορφη περιοχή με αμμώδεις παραλίες. Εκεί δόθηκε η ευκαιρία στους συμμετέχοντες του προγράμματος να απολαύσουν τη θάλασσα και να γευματίσουν δίπλα σε αυτή.

Την επόμενη μέρα ο καθηγητής ιστορίας του σχολείου, μας ξενάγησε στην ρωμαϊκή πόλη It?lica, στον αρχαιολογικό της χώρο και στην αρένα των μονομάχων. Στη συνέχεια περιηγηθήκαμε στα δρομάκια της πόλης C?rdoba και στα ιδιαίτερης ομορφιάς αξιοθέατά της, όπως είναι το Moorish mosque.

Η τελευταία μέρα περιελάμβανε επίσκεψη στην έκθεση επιστημών με συμμετοχή σχολείων της Ανδαλουσίας. Το σχολείο I.E.S LAS AGUAS που μας φιλοξενούσε, παρουσίασε μια εντυπωσιακή κατασκευή από πολτοποιημένο ανακυκλωμένο χαρτί, την δομή ενός κυττάρου. Η εβδομάδα έκλεισε με την τελετή λήξης στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου όπου παρακολουθήσαμε Sevillanas, ένα είδος Flamenco από μαθητές του σχολείου.